Beşiktaş Tarihi

1903 yılının Mart ayında İstanbul’da kurulan Bereket Jimnastik Kulübü, 26 Ocak 1911 tarihinde, dönemin Beyoğlu Mutasarrıfı olan Muhittin Bey’in tavsiyesi üzerine Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değişmiş ve bu şekilde spor hayatına devam etmiştir. Tescilli olan ve ilk Türk spor kulübü olan Beşiktaş, daha çok futbol takımı ile tanınmaktadır. Resmi profesyonel futbol miladı olan 1959 sonrasında söz konusu futbol takımı, Türkiye Ligi içerisinde en çok şampiyonluk elde etmiş olan takımlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu futbol takımı haricinde kulüp içerisinde birçok farklı spor şubesi bulunmaktadır. Yüzme, satranç, jimnastik, güreş, hentbol, kürek, e sporlar ve briç gibi spor şubelerinin de bu spor kulübü dahilinde aktif bir şekilde faaliyetlerine devam ettiğini belirtebiliriz. İçlerinde yer alan futbol takımının, büyük başarılar elde ettiğini belirtebilir ve bu başarılardan söz edebiliriz.

 

Futbol Takımı Başarıları

Söz konusu futbol takımının başarılarının yerel anlamda ve uluslararası anlamda son derece üst düzey bir konumda olduğunu belirtebiliriz. Beşiktaş futbol takımı, Türkiye Süper Ligi dahilinde 14 kez şampiyon olmuştur. Ayrıca Türkiye Kupasına da 9 kez sahip olan futbol takımı, Cumhurbaşkanlığı Kupası düzenlemesi dahilinde 8 kez kupa elde etmiştir. Bu bilgilerin yanı sıra, Türkiye Futbol Şampiyonası dahilinde Beşiktaş takımının 2 kez şampiyon olduğunu da ekleyebiliriz. Başbakanlık Kupası kapsamında da 6 kez kupa sahibi olan takım, aynı zamanda 9 kez Türkiye Kupası sahibi olmuştur. Bu bakımdan yerel anlamda son derece büyük başarılara sahip olan bir futbol takımının, bu kulüp içerisinde yer aldığını belirtebiliriz. İlk kez 1956 – 57 sezonunda Türkiye ligi şampiyonu olan takım, Şampiyon Kulüpler Kupası düzenlemesine katılmaya hak kazanmıştır, ancak yönetimin UEFA’ya bildiriminin geç olmasından dolayış katılım gerçekleşememiştir. Bunun yanında Avrupa’da da büyük başarılar elde eden takımın herhangi bir UEFA ya da UEFA Şampiyonlar Ligi kupası sahibi olmadığını belirtebiliriz.

 

Stadyumu ve Özellikleri

Söz konusu spor kulübü, 2013 yılına kadar İnönü Stadyumu ile seyircileriyle buluşmaktaydı. Bu tarih sonrasında da Vodafone Arena’nın inşasına başlanmış ve bu şekilde yeni bir stadyum yapılmıştır. 2016 tarihinde açılan bu Vodafone Arena Stadyumu, yaklaşık 45.000 kişilik bir kontenjanı ile oldukça gelişmiş bir şekilde Beşiktaş takımlarına ve karşılaşmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi de bu spor kulübüne başkanlık yapmış olan önemli isimlerden söz edebilir ve bu yönde bilgiler verebiliriz.

 

Kulüp Başkanları

1903 yılı ile 1908 yılı arasında görev yapmış olan Mehmet Şamil, kulübün ilk başkanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca ikinci başkanın da Şükrü Paşa olduğunu ve sonrasında da Fuat Paşa’nın görev aldığını belirtebiliriz. Bu isimlerin yanı sıra Ekrem Amaç, Selahattin Akel, Mehmet Üstünkaya, Rıza Kumruoğlu gibi isimlerin de bu kulübe başkanlık yaptığını ekleyebiliriz. Kulübe en uzun süre başkanlık yapmış olan ve sonrasında da onursal başkanlık unvanına sahip olan Süleyman Seba da, kulüp ile özdeşleşmiş olan isimlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca söz konusu kulübün günümüzdeki başkanının da Fikret Orman olduğunu belirtebilir ve takımın web sitelerinden söz etmeye başlayabiliriz.

 

Web Siteleri

Beşiktaş Jimnastik Kulübü dahilinde gerçekleşen spor gelişmeleri ve diğer haberleri güncel bir şekilde takip edebilmek için www.bjk.com.tr adresine giriş yapabilir ve bu yol ile de kulübün tüm gelişmelerinden haberdar olabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya siteleri üzerinde bulunan resmi hesaplar ile de kulübün haberlerini takip edebileceğinizi ve bu şekilde de bilgi alabileceğinizi belirtebiliriz.